2016 m. gruodžio mėn. 1 d.

Du-evaldui

BC Dzūkija

 

Sveikata ir grožis
0

Kūno sudėties analizė – informacija, kuria reikia mokėti naudotis

Kūno sudėties analizė – informacija, kuria reikia mokėti naudotis15 min.lt nuotr.

 

Metabolinis amžius. Segmentinė kūno analizė. Kūno kompozicijos analizė. Visceraliniai riebalai. Žodžių junginiai, kurie vieniems nieko nesako, o kitiems jau kuris laikas yra žinomi ir galbūt net įgudusiai interpretuojami. Kūno sudėties analizė dažniausiai atliekama sportuojantiems, kūno svorį koreguojantiems asmenims siekiant kontroliuoti ir stebėti kūno pokyčius.

Ne vieną dešimtmetį yra ieškoma paprasto, nebrangaus metodo, kuriuo būtų galima įvertinti kūno sudėtį, kitaip sakant, atsakyti į klausimą, kiek procentų žmogaus kūno svorio sudaro raumenys, riebalai ar kaulai. Kam to reikia?

Tarkime, yra du vyriškiai, kurie sveria po 110 kg, abu panašaus amžiaus ir ūgio – 188 cm. Skaičiuojant įprastą kūno masės indeksą (KMI) gaunamas rodiklis 31,1, kuris įvardijamas pirmojo laipsnio nutukimu. Tačiau šis rodiklis visiškai neatspindi žmogaus fiziologinių ypatybių ir gyvenimo būdo niuansų. Sakykime ir šiuo atveju: vienas iš vyriškių yra pasyvaus gyvenimo būdo šalininkas su jau išryškėjusiu „alaus pilvuku“ bei didėjančia rizika susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, o kitas, priešingai – laisvalaikį leidžiantis fiziškai aktyviai, į darbą važinėjantis dviračiu ir išsiskiriantis tvirtu raumeningu kūnu.

Atlikus kūno sudėties analizę paaiškėja, kad pirmojo bendra kūno riebalų masė yra daugiau nei 27 proc., ir yra pritariama išvadai „nutukimas“, o, tuo tarpu, kito – akivaizdžiai sportuojančio vyriškio atveju – riebalai sudaro vos 18 proc. ir apie nutukimą nėra net kalbos.

Kūno sudėties analizė dažniausiai atliekama specialiais prietaisais – kūno sudėties analizatoriais, veikiančiais bioelektrinio impedanso analizės metodu. Jeigu labai paprastai, tai per kūną leidžiama itin silpna elektros srovė, kūno audiniai (riebalai, raumenys, kaulai) skirtingai praleidžia srovę, todėl turint šią informaciją apie kūno pasipriešinimą elektros srovei (impedansą) galima analizuoti žmogaus kūno sudėtį, vertinant riebiosios ir liesosios masės santykį.

Tai paprasta, greit atliekama procedūra, kurios metu basomis kojomis užlipus ant prietaiso platformos, reikia rankomis suimti viršutinėms galūnėms pritaikytas rankenas ir keletą akimirkų tiesiog ramiai pastovėti.

Priklausomai nuo elektrodų kiekių ir naudojamų skirtingų dažnių, kūno sudėties analizatorių yra nuo nešiojamų, mobilių iki stacionarių, sujungtų su kompiuterine technika ir užimančių nemažai vietos. Tiek vieni, tiek kiti suteikia gana informatyvios informacijos apie žmogaus liesąją ir riebiąją kūno masės dalis.

Kūno sudėties analizė ypač rekomenduojama pokyčių gyvenime ieškantiems žmonėms: sportuojantiems, mažinantiem kūno svorį, besilaikantiems dietos, gaunami rezultatai gali motyvuoti arba, priešingai, perspėti dėl papildomų pastangų poreikio. Svarbu atkreipti dėmesį, jog dauguma šių prietaisų gali atlikti segmentinę kūno sudėties analizę – liesosios ir riebiosios kūno masės pasiskirstymą ant liemens, abiejų rankų ir kojų.

Atliekant kūno sudėties analizę, kaip jau minėta, galima sužinoti kūno raumenų, riebalų, kaulų, bendrą kūno skysčių kiekį, tačiau ypač didelį žmonių susidomėjimą sukelia du kiek mažiau girdėti rodikliai: visceraliniai riebalai ir metabolinis amžius.

Visceraliniai riebalai – tai riebalai, išsidėstę aplink vidaus organus, jie gaubia gyvybiškai svarbius organus liemens srityje. Tyrimai rodo, kad būtent šių riebalų per didelis kiekis gali nulemti širdies ir kraujagyslių sistemos ligas, II tipo diabeto vystymąsi.

Metabolinis amžius – pagal formules išskaičiuotas rodiklis, kuris, reikia pripažinti, turi mažiausiai praktinės reikšmės, tačiau labiausiai efektyvus, siekiant paskatinti žmogų keisti gyvenimo įpročius. Kaip gi jaustis, jeigu tau 33 arba 35 metai, o kūno sudėties analizatorius, įvertinęs raumenų, riebalų santykį ir kitus rodiklius, „rėkia“, kad jau laikas ruoštis į pensiją, nes, anot jo, metabolinis amžius – 61.

Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras jau ne vienerius metus suteikia galimybę atlikti kūno sudėties analizę. Kviečia tai atlikti pačiame biure ( Naujoji g. 48) arba tiesiog subūrus kelių bendraminčių kompaniją, pasikviesti specialistus pas save (tel. 8 315 21 438, info@alytausrajonovsb.lt).

 

Dalia Kitavičienė, Alytaus r. visuomenės sveikatos biuro direktorė inf.

 

 

 

 

Dalintis:
  • googleplus
  • linkedin

Yra 0 komentarų

Palikite komentarą

Norite pareikšti savo nuomonę?
Parašykite atsakymą!